Ostatni zjazd XI edycji studiówOstatni zjazd – XI edycji studiów

W dniach 14-15 czerwca odbył się ostatni wyjazdowy zjazd XI edycji studiów podyplomowych Zarządzanie Systemami Logistycznymi.

Podczas wyjazdu w ramach praktyki studenci mieli okazję zwiedzić fabrykę Fiata w Tychach. W fabryce tej większość procesów jest całkowicie zautomatyzowana, a wszystkim steruje system komputowy nadzorujący całą produkcję. Linia produkcyjna pod względem zaopatrzenia w podzespoły działa w systemie Just-in-time. Podzespoły dostarczają podwykonawcy, których zakłady zlokalizowane są zarówno na terenie fabryki Fiata jak i w znacznej odległości od niej. Koordynacja tych działań to duże wyzwanie dla każdego logistyka.

Fabryka FCA - spawalniaFabryka FCA- spawalnia

Fabryka FCA - Linia montażowaFabryka FCA- lina montażowa

Kolejnym zakładem który odwiedziliśmy w ramach praktyk było najnowocześniejsze w tej części Europy Centrum Logistyczne M-Logistic w Tychach. Centrum to należy do firmy Maspex i stanowi podstawę systemu dystrybucyjnego tej firmy obejmującego swoim zasięgiem nie tylko Polskę ale również Czechy, Słowację a nawet Węgry.

 

Centrum M-Logistic w Tychach.
Centrum M-Logistic w Tychach.

 

Widok magazynu - stanowiska do kompletacji.
Widok magazynu – stanowiska do kompletacji.

6

Serce tego centrum stanowi magazyn wysokiego składowania oddany do użytku w maju 2009 roku. Budowa centrum trwała zaledwie 2 lata. Magazyn ten jest całkowicie zautomatyzowany. Obiekt ma 35 metrów wysokości i posiada prawie 90 000 miejsc paletowych. Firma ma możliwość wysyłania ponad 8000 palet, przy jednoczesnych dostawach na poziomie 6000 palet na dobę. Centrum posiada 27 ramp, w tym pięć ramp załadunkowych, a aktualna ilość odbioru to prawie 6000 palet na dobę (4000 z zakładu produkcyjnego i 2000 z zewnątrz). Wszystko to jest sterowane przy pomocy nowoczesnego systemu klasy WMS, nad planowaniem transportu czuwa system TMS a oba systemy są podpięte do systemu SAP, który nadzoruje całość operacji. W ten oto sposób studenci zobaczyli w praktyce jak działają systemy o których uczyli się na zajęciach.

Wieczorem podczas wspólnej uroczystej kolacji nie zabrakło również dobrej zabawy jak i deklaracji dalszej współpracy uczestników studiów już po ich zakończeniu.